GOŚCIE FESTIWALU 2019

 
14 Dni Lajtowe.jpg

PRZEMYSŁAW PIASECKI

DENIS URUBKO

PIERWSZA LIGA WSPÓŁCZESNEGO HIMALAIZMU

Pochodzi z Rosji. Był również oficerem w armii kazachskiej i filmowcem.

 

Jednak świat zapamięta go jako wybitnego himalaistę, który może poszczycić się: zdobyciem Korony Himalajów (15 człowiek w historii), zdobyciem 3 ośmiotysięczników w zimie,  tytułem śnieżnej pantery, i wielu innych imponujących wejść.

W lutym 2015 roku otrzymał polskie obywatelstwo.

 

Na spotkanie z gościem zapraszamy w niedzielę, 1.12.2019 o 15:00 do sali kinowej hotelu Gołębiewski.

Mecenasem wizyty Denisa Urubko jest firma FPHU ARJA Artur Jasiek.

 

Polski taternik, alpinista i himalaista.

Zdobywca K2 (8611) - pierwsze przejście drogą Magic Line. Uprawia także paragliding i sporty wodne. 

3 sierpnia stanął na szczycie K2 (8611 m), dokonując z Wojciechem Wróżem i Słowakiem Peterem Božikiem pierwszego przejścia południowo-zachodniego filaru – Magic Line, podczas wyprawy kierowanej przez Janusza Majera. Sukces został okupiony wysoką ceną – w trakcie zejścia ze szczytu zginął Wojciech Wróż. Jesienią 1984 roku wraz z Leszkiem Cichym zdobył szczyt Yalung Kang (8505 m) po wytyczeniu nowej drogi filarem południowym (najlepsze przejście sezonu w Himalajach). Uczestnik pierwszej zimowej (1985/1986) wyprawy na Kangchendzongę (8598 m), kierowanej przez Andrzeja Machnika. W 1989 roku wziął udział w ostatniej wyprawie Jerzego Kukuczki na południową ścianę Lhotse (8516 m).

Na spotkanie z gościem zapraszamy w sobotę, 30.11.2019 o 17:20 do sali kinowej hotelu Gołebiewski.

Przemysław-Piasecki-na-szczycie-fot-Pete
lwow_2_d.jpg

ALEKSANDER LWOW

​Wrocławianin, legenda taternictwa i himalaizmu. Zdobywca 4 ośmiotysięczników: Manaslu – 8163 m (nową drogą), Lhotse – 8516 m (w stylu alpejskim), Cho Oyu – 8201 m (nową drogą w stylu alpejskim) i Gasherbrum II – 8035 m , uczestnik zimowej wyprawy na Mount Everest w 1980 r. Jest też autorem pierwszego polskiego i jak dotąd najszybszego w historii (7 godzin, samotnie) wejścia na Pumori 7161 m. W roku 1999 został „zbiorowym” laureatem Kolosa, nagrody przyznanej wyprawie zimowej na Everest. Od 2013 roku jest Członkiem Honorowym PZA. W 1994 r. stworzył pierwszy w Polsce miesięcznik wspinaczkowy „Góry i Alpinizm”.

 

Na spotkanie z gościem zapraszamy w sobotę, 30.11.2019 o 17:20, do sali kinowej hotelu Gołębiewski.

LESZEK CICHY

Legenda polskiego himalaizmu. 17 lutego 1980 roku  dokonał wspólnie z Krzysztofem Wielickim pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest  (8848 m)- światowy rekord wysokości w alpinizmie zimowym, które to zapoczątkowało historię polskiego himalaizmu zimowego. Autor wielu nowych dróg na najwyższych szczytach świata. W  2003 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia  za wybitne zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu oraz za popularyzowanie sportu wspinaczkowego. Wspina się nieprzerwanie prawie od pięćdziesięciu lat. Były prezes Polskiego Związku Alpinizmu. Członek Kapituły nagród Kolosy.

 

Na spotkanie z gościem zapraszamy w sobotę, 30.11.2019 o 17:20 do sali kinowej hotelu Gołębiewski.

Leszek_Cichy.jpg
Adam Bielecki photo.jpg

ADAM BIELECKI

Jeden z najlepszych wspinaczy wysokogórskich młodego pokolenia- Adam Bielecki. Wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia. Dokonał pierwszych zimowych wejść na 8-tysięczniki: Gasherbrum I i Broad Peak. Uczestnik zimowej wyprawy narodowej na K2, którą przerwał, aby uratować życie Elizabeth Revol.

Na spotkanie z gościem zapraszamy w niedzielę, 01.12.2019 o 16:00 do sali kinowej w hotelu Gołębiewski.

 

Mecenasem wizyty Adama Bieleckiego jest firma PITREX.

 

KRZYSZTOF WIELICKI

Chodząca legenda alpinizmu, zdobywca korony Himalajów i Karakorum, niestrudzony popularyzator zimowego himalaizmu, wielokrotnie nagradzany. Obok Reinholda Messnera, Wojtka Kurtyki i Jerzego Kukuczki jest uważany za najlepszego himalaistę naszych czasów. W roku 2019 otrzymał Złoty Czekan- prestiżowe wyróżnienie za całokształt osiągnięć górskich. Jako pierwszy człowiek na świecie, wraz z Leszkiem Cichym, zimą 1980 roku zdobył najwyższy szczyt Ziemi- Mount Everest.

 

Na spotkanie z gościem zapraszamy w sobotę, 30.11.2019 o 17:20, do sali kinowej hotelu Gołębiewski.

 

Wielicki.jpg
Botor.jpg

JAROSŁAW BOTOR

Himalaista, ratownik medyczny Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, ratownik GOPR. Zorganizował kilkanaście wypraw w Andy, Himalaje, Kaukaz i góry Alaski. Latem 2016 roku uczestniczył w polskiej wyprawie na K2, którą przerwano w wyniku złych warunków atmosferycznych.  Kierował zespołem, który odłączył się od Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 w 2017/2018 roku aby uratować Revol i Mackiewicza. Za akcję ratunkową na Nanga Parbat został odznaczon Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej.

 

Jarek poprowadzi w niedzielny poranek, 1.12.2019 o 9:30 warsztaty z medycyny górskiej o tematyce: „Nieplanowany biwak jako sytuacja zagrożenia życia”.

 

ANDRZEJ MARCISZ

Wybitny taternik i wspinacz sportowy, jeden z naszych najbardziej utytułowanych zawodników. Jego wieloletnia kariera prowadziła od Tatr przez Alpy po największe ściany Yosemitów. Autor kilkudziesięciu nowych dróg wspinaczkowych      w polskich skałach, Tatrach i przejść w Alpach (m.in. Directe Americaine na Petit Dru i Filar Walkera na Grandes Jorasses). Pierwszy z Polaków, który pokonał trudności 7c w stylu OS. W lipcu 2015 roku przeszedł Główną Grani Tatr Wysokich, co zajęło mu około 57 godzin efektywnej wspinaczki. Autor pierwszego przewodnika monograficznego po Mnichu w Tatrach Wysokich.  8 października tego roku razem z Kacprem Tekieli wspiął się na Gankową Kopkę - 200-metrową turnię tatrzańską. Tym samym zdobył ostatni najwyższy szczyt Tatr Wysokich według trzech wielotomowych przewodników. Dokładna liczba szczytów nie jest znana, ale Andrzej Marcisz szacuje, że jest ich około 1000. Projekt realizował 41 lat.

 

Na spotkanie z naszym gościem zapraszamy w sobotnie popołudnie, 30.11.2019 o 15:00 do sali kinowej hotelu Gołębiewski w Karpaczu.

 

Andrzej Marcisz.jpg
Ola Taistra.jpg

ALEKSANDRA TAISTRA

Jedna z najlepiej wspinających się kobiet w Polsce. Jako pierwsza Polka i czwarta kobieta na świecie pokonała drogę wspinaczkową o trudności VI.7 w skali Kurtyki (czyli 8c w skali francuskiej). W 2012 r. poprowadziła drogę Cosi fan tutte w Rodellar, w Hiszpani o wycenie 8c+. Trzykrotnie była finalistką Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka”. Od niedawna zauroczona wielkimi ścianami i wspinaniem wielowyciągowym. Niedawno na swoje konto dodała pierwsze samodzielne kobiece przejście w ciągu jednego dnia całej Metalliki – jednej z najpiękniejszych klasycznych dróg na Mnichu w Tatrach. 

 

Na spotkanie z gościem zapraszamy w sobotę, 30.11.2019 o 16:00 do sali kinowej Hotelu Gołębiewski w Karpaczu.

 

LUTZ MAURER

Austriacki reżyser filmów i programów o tematyce górskiej, pisarz. Realizator filmu „Land der Berge” o ostatniej wyprawie Jerzego Kukuczki.

 

Na spotkanie z naszym gościem zapraszamy w niedzielę, 1.12.2019 o 12:00 do sali kinowej Hotelu Gołębiewski w Karpaczu.

 

Lutz-Maurer.jpg
Roman Abildaev.jpg

ROMAN ABILDAEV

Himalaista rosyjskiego pochodzenia, doświadczony wspinacz wielokrotnie działający w górach najwyższych. Zimą 2018 roku brał udział w rosyjskiej zimowej ekspedycji mającej na celu zdobycie K2.

 

Na spotkanie z gościem zapraszamy w sobotę 30.11.2019 o 11:45 do sali kinowej Hotelu Gołębiewski w Karpaczu.

 

AGNIESZKA BIELECKA

Himalaistka, z zawodu pilot wycieczek. Uczestniczyła w polskiej zimowej wyprawie na Gasherbrum I, na Lhotse oraz Dhaulagiri. Zdobyła Broad Peak.           

 

Na spotkanie z Agną zapraszamy w niedzielę, 1.12.2019 o 11:00 do sali kinowej w Hotelu Gołębiewski, podczas którego opowie o wyprawie na niezwykle wymagającą 7- tysięczną górę Nun w Himalajach.

 

z22471710V,Agnieszka-Bielecka.jpg
WaldemarKowalewski.jpg

WALDEMAR KOWALEWSKI

Rodowity szczecinianin, himalaista, na co dzień buduje domy jednorodzinne. Waldemar w swojej himalajskiej karierze zdobył ośmiotysięczniki:  Mount Everest, Lhotse, Manaslu oraz Broad Peak. Latem tego roku zdobył wierzchołek K2 (8611 m). Był to piąty ośmiotysięcznik zdobyty przez tego doświadczonego wspinacza. 

 

Na spotkanie z gościem zapraszamy w sobotę, 30.11.2019 o 12:30 do sali kinowej Hotelu Gołębiewski w Karpaczu.

 

JAREK ZDANOWICZ

Białostoczanin, pogromca tatrzańskich ścian, himalaista. Uczestnik tegorocznej letniej wyprawy Polskiego Klubu Alpejskiego na Gasherbrum II, który zdobył razem z Januszem Adamskim i Denisem Urubko, bez użycia tlenu i wspomagania Szerpów. Na tej górze wziął udział w akcji ratującej życie włoskiemu narciarzowi.

 

Na spotkanie z gościem zapraszamy w niedzielę, 1.12.2019 o 14:00 do sali kinowej Hotelu Gołębiewski w Karpaczu.

 

Jarek Zdanowicz.jpg
Read Macadam.jpg

READ MACADAM

Kanadyjczyk, trener personalny, fotograf, zawodowy wspinacz. Przeprowadził się do Omanu aby ustanawiać najtrudniejsze drogi wspinaczkowe na Półwyspie Arabskim. Nową drogę wspinaczkową, którą nazwał Revelation pokonał po ponad 35 próbach i wycenił na 5.14b (pierwsze arabskie 8c).

Na spotkanie z gościem zapraszamy w niedzielę 1.12.2019 o 13:00 do sali kinowej Hotelu Gołębiewski w Karpaczu.

 

JOANNA FEMIAK

Założyciel i wieloletni członek Polskiego Klubu Alpejskiego. Joanna jest dr hab. pracownikiem naukowym warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, psychologiem i filozofem, Międzynarodowym Trenerem Videotreningu Komunikacji (VIT), absolwentem i wykładowcą Szkoły dla Trenerów Biznesu, absolwentem Szkoły Trenerów Treningu Interpersonalnego oraz praktyk NLP. Wiele lat pracuje jako trener i coach. 

 

W sobotę, 30.11.2019 o 11:15, w sali kinowej Hotelu Gołębiewski poprowadzi wykład pt.: Etyczny i antropologiczny wymiar sportów górskich.

 

Joanna Femiak.jpg
Danuta Piotrowska.jpg

DANUTA PIOTROWSKA

Żona Tadeusza Piotrowskiego, polskiego himalaisty, który zginął w 1986 roku podczas zejścia ze szczytu K2. Szczyt osiągnął nową, trudną drogą na południowej ścianie (Kukuczka-Piotrowski, zwana również Drogą Polską). Należał do ścisłej polskiej czołówki alpinistycznej, a kilka z jego osiągnięć zapisało się na trwałe w historii alpinizmu światowego. Danuta Piotrowska jest autorką dzieła In Memoriam Tadeusz Piotrowski upamiętniającego jej męża  i dokonania polskiego himalaizmu. Seria albumów: K2 – 1986 (2016), Lhotse – 1974 (2017), oraz najnowszy Nanga Parbat 1982 (2018). Książka “Nanga Parbat 1985” jest to kompilacja zapisanych notatek i fotografii wielu autorów, powstających w czasie rzeczywistym, podczas trwania akcji górskiej, stanowiąca materiał surowy.

 

Na spotkanie z gościem zapraszamy w sobotę, 30.11.2019 o 10:00 do sali kinowej Hotelu Gołębiewski w Karpaczu.