Rok 2013, 2014, 2015

[ Powrót do listy ]
Nagroda Primus inter Pares dedykowana jest ludziom gór, którzy poświęcili im życie i odnosili w nich sportowe sukcesy. Ich dokonania najczęściej na trwałe wpisane są w historię światowego alpinizmu i stanowią "kamienie milowe" w rozwoju tej dyscypliny.
 
Pierwszym laureatem nagrody był wybitny wspinacz, zdobywca Korony Himalajów, autor nowych dróg na szczytach ośmiotysięcznych oraz wejsć zimowych, Denis Urubko. Nagrodę z rąk Burmistrza Karpacza, Pana Ryszarda Rzepczyskiego, odebrał w 2013 roku.  
Laureatem nagrody Primus Inter Pares 2014 został Krzysztof Wielicki. Odebrał ją z rąk Pana Burmistrza Karpacza Ryszarda Rzepczyńskiego za wybitne osiągnięcia wspinaczkowe, które na stałe wpisały się do historii światowego alpinizmu.
 
 W sobotni wieczór 7 listopada br. burmistrz Pani Joanna Klaga wręczyła Ryszardowi Szafirskiemu i Oscarowi Cadiach nagrody Primus Inter Pares 2015. Niekryjący wzruszenia Ryszard Szafirski to niestrudzony organizator i kierownik wielu wypraw eksploracyjnych z lat 70-tych i 80-tych, uczestnik zimowej wyprawy na Everest. Pochodzący z Hiszpanii Oscar to zdobywca 13 ośmiotysięczników bez wsparcia tlenowego, autor nowych dróg w Himalajach i Karakorum. 
19 listopada 2016 roku nagrodą Primus Inter Pares został uhonorowany Peter Habeler, pierwszy zdobywca Mount Everestu bez wsparcia tlenowego. Wybitnemu himalaiscie nagrodę wręczył burmistrz Karpacza, Radosław Jęcek. Serdeczne gratulacje!
Podziel się    
Dni Lajtowe są świętem ludzi gór, cyklicznym spotkaniem wszystkich członków i sympatyków Polskiego Klubu Alpejskiego. Tak naprawdę, klubowicze czekają na festiwal cały rok. Jest to jedna z niewielu okazji, aby spotkaæ siê w tak dużym gronie i podsumować dokonania Klubu z całego sezonu. Naturalnie magnesem są też nasi wspaniali goście, których w tym roku również nie zabraknie. »
Projekt i wykonanie: HotelPRO © Wszelkie prawa zastrzeżone Polski Klub Alpejski 2012