PIASECKI Przemysław

[ Powrót do listy ]
     Na Dniach Lajtowych: 2012
 

 

Z wykształcenia inżynier, opatentował kilka wynalazków w dziedzinie metalizacji.  Wspinaczkową przygodę rozpoczął w Tatrach w 1971. Przejścia trudnych dróg w  Alpach, Kaszmirze i Hindukuszu otworzyły mu drogę w góry najwyższe. W 1984 przeszedł   południowy filar Kangczendzongi Zachodniej (8505 m), zwanej też Yalung Kang, drugiego co do wysokości szczytu w  masywie Kangczendzongi.

 

Zima z 1985 na 1986 to wyprawa na Kangczendzongę (8586 m) z Jerzym Kukuczką i Krzysztofem Wielickim. Kukuczka i Wielicki  stanęli na szczycie 12 stycznia 1986 roku. 

Latem 1986 Przemysław Piasecki uczestniczył w wyprawie na K2 (8611 m), kierowanej przez Janusza Majera. 3 sierpnia stanął na szczycie, dokonując z Wojciechem Wróżem i słowackim himalaistą Peterem Božikiem pierwszego przejścia słynnego południowo-zachodniego filaru K2, zwanego Magic Line. Sukces został okupiony wysoką ceną – w zejściu ze szczytu zginął Wojciech Wróż.

Jesienią 1989 Przemysław Piasecki wziął udział w ostatniej wyprawie Jerzego Kukuczki na południową ścianę Lhotse (8516 m).

Oprócz wspinaczki Przemysław Piasecki uprawia paragliding i sporty wodne.

 

 

 

 

 

 

Źródło: 

http://www.spotkania.zakopane.pl/goscie-festiwalu/art_348_spotkanie_z_przemyslawem_piaseckim.html?page=1

Podziel się    
Dni Lajtowe są świętem ludzi gór, cyklicznym spotkaniem wszystkich członków i sympatyków Polskiego Klubu Alpejskiego. Tak naprawdę, klubowicze czekają na festiwal cały rok. Jest to jedna z niewielu okazji, aby spotkaæ siê w tak dużym gronie i podsumować dokonania Klubu z całego sezonu. Naturalnie magnesem są też nasi wspaniali goście, których w tym roku również nie zabraknie. »
Projekt i wykonanie: HotelPRO © Wszelkie prawa zastrzeżone Polski Klub Alpejski 2012