MESSNER Reinhold

[ Powrót do listy ]
     Na Dniach Lajtowych: 2010
Niezwykły człowiek, himalaista, pisarz, fotograf, podróżnik, w latach 1999 – 2004 poseł do Parlamentu Europejskiego. Reinhold Messner urodził się 17 października 1944 roku w Południowym Tyrolu we Włoszech. Dorastał w Villnöss Valley w Dolomitach. Studiował na uniwersytecie w Padwie. Wspinaczkę rozpoczął już jako pięciolatek i przez trzydzieści lat należał do grona najwybitniejszych światowych alpinistów .
    W trakcie ponad 3 tysięcy wypraw jako pierwszy stanął na ponad 100 szczytach i jako pierwszy człowiek zdobył Koronę Himalajów – wszystkie 14 ośmiotysięczników świata, co zajęło mu 16 lat.
   W historii światowego himalaizmu zapisał się też jako ten, który pierwszy  wszedł na wierzchołek Mount Everestu bez użycia tlenu. Szukając kolejnych wyzwań, Reinhold Messner przemierzył pieszo Antarktydę, Grenlandię, Tybet oraz największe piaskowe i lodowe pustynie kuli ziemskiej, w tym Takla Makan i Gobi.
    Reinhold Messner jest autorem 50 książek o tematyce górskiej, które zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. Jako elokwentny mówca wykłada podczas międzynarodowych konferencji organizowanych na całym świecie. Jest współtwórcą filmów dokumentalnych, których producentem jest między innymi BBC. Pisze znakomite artykuły do takich specjalistycznych czasopism jak: „National Geographic”, „Stern” i „Die Zeit”. Jest honorowym członkiem Royal Geographical Society oraz The Explorers Club w Nowym Jorku. Messner to laureat wielu międzynarodowych nagród. Jego niezwykłość doceniono m.in. we Francji, Niemczech, Włoszech, Nepalu, Pakis-tanie, Czechach, Wielkiej Brytanii i USA.
         Po wycofaniu się z czynnego alpinizmu zamieszkał na zamku Juval w Południowym Tyrolu, gdzie prowadzi gospodarstwo ekologiczne i muzeum , w którym zgromadził znaczną kolekcję sztuki tybetańskiej. Poświęcił się też działalności społecznej i politycznej oraz działaniom  na rzecz Tybetu i ochrony środowiska . Wiele podróżuje.
      Obecnie Messner nie tylko pisze, ale rozwija również swój projekt Messner Mountain Museum ( w skrócie MMM) Całość przedsięwzięcia obejmuje pięć muzeów wtopionych w cudowny krajobraz Dolomitów, z których każdy poświęcony jest sztuce, kulturze, religii oraz specyfice regionów górskich na całym świecie.
     Ostatnio Reinhold Messner założył Messner Mountain Foundation (MMF), fundację  wspierającą wyprawy górskie na całym świecie.
     
Messnerowi udało się wyznaczyć wiele nowych dróg. Jest znany także z poszukiwania Yeti i podjęcia próby wyjaśnienia tajemnicy Człowieka Śniegu.

Podbijając samotnie Nanga Parbat, kierował się mottem brytyjskiego wspinacza Alberta Mummery : „by fair means”, natomiast na lodach Arktyki podążał za "call of the North" norweskiego oceanografa Nansena. Podążając ku Biegunowi Południowemu,  towarzyszyła mu filozofia irlandzkiego podróżnika i badacza Antarktydy, Ernesta Shackleton’a.
 
      W przeciwieństwie do niektórych współczesnych pseudobohaterów
Messner nigdy nie próbował bić rekordów. W zamian starał się jak najbliżej obcować z naturą, ograniczając przy tym sprzęt do minimum. W czasach powszechnego uzależnienia od mass mediów Messner wybiera samotne wyprawy, stara się nie korzystać ze zdobyczy techniki, zaczynając od butli tlenowych, a kończąc na telefonie satelitarnym. Odkrywa przyrodę, wchodząc z nią w nieustanną konfrontację.
Podziel się    
Dni Lajtowe są świętem ludzi gór, cyklicznym spotkaniem wszystkich członków i sympatyków Polskiego Klubu Alpejskiego. Tak naprawdę, klubowicze czekają na festiwal cały rok. Jest to jedna z niewielu okazji, aby spotkaæ siê w tak dużym gronie i podsumować dokonania Klubu z całego sezonu. Naturalnie magnesem są też nasi wspaniali goście, których w tym roku również nie zabraknie. »
Projekt i wykonanie: HotelPRO © Wszelkie prawa zastrzeżone Polski Klub Alpejski 2012