KUBARSKA Eliza

[ Powrót do listy ]
     Na Dniach Lajtowych: 2005
Dusza artystki w ciele sportowca. Alpinistka, podróżnik, rzeźbiarka (absolwentka Akademii Sztuk Pięknych), filmowiec.
W przeszłości zawodniczka m.in. zdobywczyni tytułów mistrzyni Polski juniorów na czas i vice-mistrzyni na trudność w latach 95-98. Instruktor wspinaczki sportowej. Pokonuje sportowe drogi do VI.5+. Jedna z nielicznych kobiet wytyczających nowe drogi na wielkich ścianach.
 
Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Operator kamery, jej artystyczne filmy były wystawiane m.in. w państwowej Galerii Sztuki Zachęta i prezentowane na licznych festiwalach filmów niezależnych. Eliza jest tez autorką filmów z wypraw wspinaczkowych.
 
 

Grenlandia – „Zderzenie żywiołów” to pokaz multimedialny z muzyką i filmami opowiadający o ubiegłorocznej wyprawie Elizy i Davida na Grenlandię.
Podczas tej wyprawy_dni dwójka eksplorerów  – działając bez wsparcia, wytyczyła nową drogę na najwyższym morskim klifie świata . Trudna wspinaczka rozpoczynała się prosto z morza, a śmiałkowie musieli dostać się na ścianę bezpośrednio ze swoich wywrotnych kajaków..
Spadające góry lodowe, wielkie fale na morzu, skrajne emocje, a w końcu jedna z największych skalnych ściana świata. Aby wytyczyć jedną z najważniejszych polskich dróg ostatnich lat Polacy- tylko we dwoje- spędzili na wyspie cały miesiąc.
 
Wybitnie niebezpieczna i jednocześnie piękna przygoda opowiedziana w bardzo nowoczesny sposób, typowy dla prelekcji Kaszlikowskiego.


 
 
 
David i Eliza są obecnie jednym z najbardziej skutecznych zespołów eksploracyjnych w Polsce.
Wytyczają nowe drogi na trudnych, wielkich ścianach, często w rejonach rzadko odwiedzanych lub dziewiczych. Swoje eksploracje prowadzą niejednokrotnie sami, bez wsparcia ze strony tragarzy i większej ekipy wspinaczy.
 
Profesjonalnie zajmują się fotografią, filmem i dziennikarstwem.
 
Oto ich kilka najważniejszych wspólnych nowych dróg:
2003
- nowe drogi sportowe z zatoce H-Long , Wietnam , włącznie z „Vampire state building” ,3 wyciągowe 7b, kilka nowych dróg do 7c/c+ (ek, d.k, p.byszewski)
Nowe drogi na wyspach Phi Phi m.in.( Monsoon 7b, 70m) Tajlandia (dk. p.byszewski)
 
2004
- Barracuda (7c+,7a oblig. 600m), Taghia , Maroko. Jedna z najtrudniejszych dróg w Atlasie Wysokim (7 wyciagów pow VI.3) (e.k, b. szybiński, d.k)
Pierwsza tak trudna polska wielowyciągówka  za granicą.
 
 
2005
- Fantasia (7c, 700m), Maroko, Taghia, nowa droga  (e.k, d.k)
(jedna z najdłuższych w Atlasie), z dwudniowym dramatycznym (zespół poważnie odwodniony) przejściem RP.
 
2006
- Mali , Afryka – Suri Tondo , Królestwo Sępa (7b max, 450m) częściowo na własnej protekcji nowa droga wytyczona przy temperaturach sięgających 56 st  
 
2007
- Meksyk, Huesteca Canyons, nowa droga – Arte de Malaria (300m , 7b+) (z kilkoma wyciągami pow. 7a)  
 
- Meksyk , góry  Tarahumara, Basaseachic National Park,
Subiendo El Arcoiris (320m, 8a max, 7a oblig.), jedno z pierwszych powtórzeń RP
 
Powyższe wspinaczki Eliza wytyczała i prowadziła na zmianę z Davidem kilka tygodni po przebytej malarii.
 
- Grenlandia, - Golden Lunacy (VI, 7a+ max, 1 AF reszta OS, 2000m)
Nowa droga na najwyższym klifie świata Maoujit Qaqarssuasia, wytyczona podczas wielodniowej wspinaczki, bez poręczowania (poręczówka do trawersu na ścianę z kajaków), na naturalnej protekcji z użyciem 5 spitów na całej drodze. W obrębie fiordów zespół działał jedynie we dwójkę przemieszczając się na morskich kajakach. (wyprawa byla nominowana do nagrody TRAVELERY National Geographic w kategorii Wyprawa Roku, otrzymała wyróżnienie KOLOSÓW )
Podziel się    
Dni Lajtowe są świętem ludzi gór, cyklicznym spotkaniem wszystkich członków i sympatyków Polskiego Klubu Alpejskiego. Tak naprawdę, klubowicze czekają na festiwal cały rok. Jest to jedna z niewielu okazji, aby spotkaæ siê w tak dużym gronie i podsumować dokonania Klubu z całego sezonu. Naturalnie magnesem są też nasi wspaniali goście, których w tym roku również nie zabraknie. »
Projekt i wykonanie: HotelPRO © Wszelkie prawa zastrzeżone Polski Klub Alpejski 2012