KARIM HAYAT

[ Powrót do listy ]
     Na Dniach Lajtowych:

Urodzony 19.06.1972 w Altit Hunza , w sercu Karakorum. 

Ukończył Uniwersytet w Karaczi na wydziale nauk humanistycznych.

Wspinaniem zawodowo zajął się  w 1996  roku. Ukończył też szkolenia poza granicami kraju w Nepalu.

Dzięki wsparciu sponsora mógł ukończyć jeden z kursów wspinaczkowych w Nepalu przy współpracy austriackiego (NGO), współpracy Ekologiczne Himalaje (ECO Himal) i w 2000 roku Nepal Mountaineering Association

Jest pierwszym wspinaczem z Pakistanu, który uzyskał ten dyplom i pozycję.

W 1999 roku, wziął udział w wyprawie organizowanej przez Club Alpin Francais na Baruntse (7210 m ). Dotarł na wysokość 6970 m. Dalszą wspinaczkę uniemożliwiła zła pogoda.

W 2000 roku, po ukończeniu szkolenia w Nepalu, rozpoczął eksplorację szczytów w dolinie Hunzy i Khunjerab. 

Wraz z partnerem z Alpine Club w Pakistanie, poprowadzili  pierwsza wyprawę w stylu alpejskim na Kuksil-IV (5950 m). Szczyt został zdobyty 20 czerwca 2000 roku.

W latach 2004 – 2005, dołączył do kilku wypraw w Pakistanie, w tym między innymi w 2004 roku na K2. Wyprawa ta miała za zadanie zniesienie śmieci, pozostawionych przez inne ekspedycje. Dotarł na wysokość 6700 m.

W 2005 roku brał udział w wyprawie Pakistańsko – Francuskiej, na Dirian Peak (7266 m), warunki pogodowe zmusiły wyprawę do odwrotu na wysokości 6600 m.

2006 Karim Hayat otworzył firmę Mountain Expert Pakistan trekking & amp; tours, gdzie jest dyrektorem i głównym przewodnikiem.

W 2008 Brał udział w wyprawie na Spatnik (7027m), zawrócił na wysokości 6300m z powodu niekorzystnych warunków pogodowych.

W 2011 Zorganizował wyprawę na Broad Peak. Wraz z partnerem , który działa jako przewodnik górski dla Mountain Expert. Karim Hayat i Naseer próbowali zdobyć  Broad Peak jesienią,  udało  się dotrzeć na 6300m w stylu alpejskim, bez mocowania lin. Zespół został zmuszony do odwrotu przez załamanie pogody.

 

 

W  2012  roku brał udział w wyprawie organizowanej przez Krzysztofa Wielickiego na dziewiczy szczyt  w dolinie Shimshal. Szczyt ten nazwany został po jego zdobyciu, Kushrhrui Sar. Ma wysokość  6050m.

Donosił i tym Tatenik w dziewiętnastym numerze.

2013 Hunzukutz Wyprawa na Nanga Parbat 

Na przełomie maja i czerwca Karim Hayat wraz zespołem, Naseerem i Sher Khan podjęli próbę zdobycia Nanga Parbat. Dotarli do Camp 2 na wysokość 6200m, mimo bardzo optymistycznego nastawienia i dużej woli walki, zespól musiał się wycofać po napadzie terrorystycznym na BC.


2013 udział w wyprawie polsko – pakistańskiej

Zespół w składzie Anita Parys, Karim Hayat i Bulbul dotarł na dziewiczy szczyt w Dolinie Shimshal 17.09 i nadał mu nazwę Doust Sar – szczyt Przyjaźni. 

 

Wspinaczka solowa:

17. 04. 2011 samotne wejście na Island Peak 6290m

2012/2013   Polska wyprawa na Broad Peak

Na zaproszenie legendy polskiego himalaizmu, Krzysztofa Wielickiego, Karim Hayat był przewodnikiem grupy polskiej, jednak nie pozostał w obozie bazowym. Przyłączając się  do akcji górskiej i pomagając tym samym w zdobyciu szczytu dotarł Ana wysokość 7300m. W trakcie próby ratowania Tomka Kowalskiego i Macieja Berbeki doszedł na wysokość 7600m, gdzie zatrzymała go pierwsza ze szczelin.

2013 wrzesień

Szczególnym wydarzeniem  w życiu Karima Hayat był dzień, kiedy wspiął się na dziewiczy szczyt sam. Dokonał tego, nie planując zdobywania wcześniej. Gdy znalazł się na wysokości 4800m i zobaczył go, poczuł że chce tam wejść i wszedł. Wtedy stał się tak naprawdę wspinaczem. To był jeden z najważniejszych dni w jego życiu.

2014 czerwiec/ lipiec

Wyprawa pakistańska na Broad Peak, droga klasyczną.

Podziel się    
Dni Lajtowe są świętem ludzi gór, cyklicznym spotkaniem wszystkich członków i sympatyków Polskiego Klubu Alpejskiego. Tak naprawdę, klubowicze czekają na festiwal cały rok. Jest to jedna z niewielu okazji, aby spotkaæ siê w tak dużym gronie i podsumować dokonania Klubu z całego sezonu. Naturalnie magnesem są też nasi wspaniali goście, których w tym roku również nie zabraknie. »
Projekt i wykonanie: HotelPRO © Wszelkie prawa zastrzeżone Polski Klub Alpejski 2012