DIEMBERGER Kurt

[ Powrót do listy ]
     Na Dniach Lajtowych: 2011
Kurt Diemberger, urodził się 16 marca 1932 w Villach, austriacki alpinista, himalaista, fotograf, pisarz oraz twórca filmów. Jest jedynym wciąż żywym człowiekiem, który zdobył dwa dziewicze ośmiotysięczniki: Broad Peak i Dhaulagiri (dwaj pozostali to Hermann Buhl i Gyalzen Norbu). 9 czerwca 1957 roku wszedł w stylu alpejskim na swój pierwszy ośmiotysięcznik- Broad Peak. W sumie wszedł na sześć ośmiotysięczników.
Pod koniec lat 50. przeszedł tzw. Tryptyk Alpejski, czyli trzy wielkie północne ściany Alp: północna Eigeru, północna Matterhornu, i filar Walkera na Grandes Jorasses.
Był ostatną osobą, która widziała Hermanna Buhla przed jego upadkiem z nawisem w przepaść. W 1986 roku podczas zejścia z K2 w szalejącej burzy zginęła jego partnerka Julie Tullis, oraz czworo innych wspinaczy.
 
Wejścia na ośmiotysięczniki:
 
1957 – Broad Peak (pierwszy zdobywca wraz z Hermannem Buhlem)
1960 – Dhaulagiri (pierwszy zdobywca)
1978 – MakaluMount Everest
1979 – Gaszerbrum
1984 – Broad Peak
 
Podziel się    
Dni Lajtowe są świętem ludzi gór, cyklicznym spotkaniem wszystkich członków i sympatyków Polskiego Klubu Alpejskiego. Tak naprawdę, klubowicze czekają na festiwal cały rok. Jest to jedna z niewielu okazji, aby spotkaæ siê w tak dużym gronie i podsumować dokonania Klubu z całego sezonu. Naturalnie magnesem są też nasi wspaniali goście, których w tym roku również nie zabraknie. »
Projekt i wykonanie: HotelPRO © Wszelkie prawa zastrzeżone Polski Klub Alpejski 2012