CHWOŁA Grzegorz

[ Powrót do listy ]
     Na Dniach Lajtowych: 2012
 

Grzegorz  Chwoła - rocznik 1953, Katowice.

Wspinam się od 1971 roku w skałkach, Tatrach, Dolomitach, Kaukazie i w  Himalajach, w tych ostatnich górach z marnym skutkiem.

Gdyby wybrać kilka moich najciekawszych wspinaczek to z pewnością należą do nich samotne przejścia zrobione w 1975 roku, w Tatrach: droga Kiełkowskiego na Kazalnicy, Wariant R na Mnichu, Sprężyna na Małym Młynarzu. Do samotnych przejść dorzucić jeszcze można drogę Tissiego na Torre Trieste zrobioną w 1976 roku.

Ciekawsze drogi zrobione większą kupą, to nowa droga na  Kazalnicy ( Kant Wielkiego Zacięcia czyli „Droga Nierobów” ale nazwa się nie rozpowszechniła, bo i droga nie jest popularna. Zrobiona zimą 1976/1977 roku z Dziadkiem – Andrzejem Michnowskim, Kursantem- Lechem, Skarżyńskim i Markiem Harasimowiczem), droga Chergianiego przez bastion na Piku Szczurowskiego w  Kaukazie, droga Phillipa-Flama na Civettcie w Dolomitach.

Dla urozmaicenia żywota, w 1980 roku, spłynąłem w amazońskiej dżungli rzeką Rio Napo.  W 1989, z przyjaciółmi z Klubu Wysokogórskiego z Katowic,  przejechałem Stany od Nowego Jorku do San Francisco i z powrotem - pracując i wspinając się po drodze.

Razem z Januszem Majerem i dzięki niemu, w 2008 roku zawędrowałem do Chang Tangu w Tybecie, gdzie wszedłem na dziewiczy, wschodni szczyt Mayer Kangri.  

Podziel się    
Dni Lajtowe są świętem ludzi gór, cyklicznym spotkaniem wszystkich członków i sympatyków Polskiego Klubu Alpejskiego. Tak naprawdę, klubowicze czekają na festiwal cały rok. Jest to jedna z niewielu okazji, aby spotkaæ siê w tak dużym gronie i podsumować dokonania Klubu z całego sezonu. Naturalnie magnesem są też nasi wspaniali goście, których w tym roku również nie zabraknie. »
Projekt i wykonanie: HotelPRO © Wszelkie prawa zastrzeżone Polski Klub Alpejski 2012